Finansowanie startupów - 5 istotnych kroków

Coraz częściej młodzi ludzie mają naprawdę niebywałe pomysły na własne biznesy, ale niestety nie są w stanie wziąć bankowej pożyczki na ich finansowanie. Dlatego właśnie coraz chętniej korzystają z innych form finansowania swoich projektów. Często są to dotacje unijne lub innego rodzaju dotacje z urzędów pracy. Coraz modniejsze jest jednak także finansowanie startupów http://pozyskajfinansowanie.pl/2019/05/10/finansowanie-startupow-jakie-masz-mozliwosci/. Jak się o to starać? Przedstawiamy 5 najważniejszych kroków.

Jak odbywa się finansowanie startupów?

Najważniejsze będą założenia koncepcyjne twojego biznesu i od tego musisz zacząć, jeśli chodzi ci po głowie skorzystanie z możliwości, jaką jest finansowanie startupów. Co musisz przygotować? Określ dokładnie, czym jest produkt, który twój startup wprowadzi na rynek. W założeniach koncepcyjnych nie może zabraknąć także drogi jego produkcji oraz jego późniejszej dystrybucji. Istotne jest także to, byś uwzględnił w nim wszystkie osoby, które będą współodpowiedzialne za jego powstawanie. Tylko tak przygotowane założenia koncepcyjne będą brane pod uwagę przez osoby decydujące się na finansowanie startupów.


Interesuje cię finansowanie startupów i szukasz wsparcia dla siebie? Kolejnym krokiem jest zatem przygotowanie modelu finansowego dla całego przedsięwzięcia. W nim obowiązkowo musi znaleźć się miejsce na szczegółową prognozę sprzedaży produktu umieszczoną w jasno określonej jednostce czasowej. Ponadto musisz uwzględnić również prognozy przychodów i kosztów, a także przepływów finansowych. Niemałe znaczenie ma również prognoza zatrudnienia - na pewno będzie interesującą lekturą dla osoby, która planuje zdecydować się na finansowanie startupów.


Pamiętaj, że będziesz musiał swój pomysł sprzedać. Dlatego 3 krok, który przybliży cię do twojego celu, jakim jest finansowanie startupów przez osoby trzecie, jest przygotowanie doskonałej prezentacji sprzedażowej. To zadanie jest o tyle łatwiejsze, że niezbędne do tego dane już zgromadziłeś, jeśli uczciwie wykonałeś 2 poprzednie kroki. Najtrudniejsze jednak dopiero przed tobą - chodzi bowiem o to, by przekonać potencjalnego inwestora, że mu się to opłaca. Musisz mieć świadomość, że zyski są ważne nie tylko dla ciebie. Przedstaw mu, co zyskuje, wybierając właśnie twój startup.


Pamiętaj, że finansowanie startupów, choć coraz powszechniejsze, nie oznacza wcale, że potencjalni inwestorzy pukają do drzwi wszystkich młodych ludzi z pytaniem, czy nie chcą przypadkiem pieniędzy. Sam musisz znaleźć inwestora, który cię wesprze, jeśli zależy ci na twoim biznesie. Możesz zdecydować się na pozyskiwanie środków przez emisję obligacji, dzięki funduszom inwestycyjnym albo przy pomocy venture capital. Przy założeniu, że 3 poprzednie kroki wykonałeś najlepiej jak się da, ten będzie jednym z łatwiejszych.


Jeśli uda ci się pozyskać inwestora, którego interesuje finansowanie startupów, to wciąż nie koniec twojej pracy. Bardzo ważne jest dopełnienie wszystkich formalności i określenie najważniejszych kwestii: zakresu i wysokości finansowania oraz wysokości transz.